Kalkulačka: exekuce na výplatu ze zaměstnání od 1. 4. 2022

Kalkulačka: exekuce na výplatu ze zaměstnání od 1. 4. 2022

Úplné minimum, které exekutor nemůže nikdy zabavit, představuje základní nezabavitelná částka. Ta v roce 2022 zvyšuje 2x - od 1. 1. 2022 a následně od 1. 4. 2022.

Máte nějaké nezaplacené dluhy a hrozí vám exekuce? Pak by se vám mohla hodit tato šikovná kalkulačka, která vám spočítá, kolik by byla exekuce na vaši výplatu ze zaměstnání. Můžete si tak sami zjistit, kolik peněz by vám mohl z výplaty „sebrat“ exekutor“, a kolik by vám mělo zůstat z platu v roce 2022.

Exekuce na výplatu ze zaměstnání od 1. 4.  2022

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.4.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Způsob výpočtu
Základní výpočet nezabavitelné částky v této kalkulačce, vychází z metodiky Ministerstva spravedlnosti (která zahrnuje mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení, tj. nezabavitelná částka je 9138,75 Kč). Některé soudy mají odlišný právní názor a nezabavitelná částka může být stanovena nižší (tj. 8298,75 Kč) - tento výpočet je možné zvolit příslušnou volbou.
Výpočet

Kolik mi zůstane z výplaty při exekuci od dubna 2022?

Pokud vám exekutor začne strhávat peníze z výplaty, tak vám vždy zůstává určitá část mzdy. To, kolik přesně peněz vám z výplaty zůstane, se odvíjí od toho, jak vysoký je váš čistý příjem, jestli máte manžela nebo manželku, jestli máte nějaké děti. Také záleží na tom, jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávka.

Úplné minimum, které exekutor nemůže nikdy zabavit, představuje základní nezabavitelná částka. Ta je pro dospělého člověka od 1. 4. 2022 ve výši 9 138,75 Kč. Pokud nežijete sami, ale máte manžela nebo manželku (druh nebo družka se nepočítá), nebo pokud máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost, dospělé děti se opět nepočítají), pak se za každého z nich základní nezabavitelné minimum zvýší o 3 046,25 Kč.

To, kolik peněz z výplaty zůstane, pak ještě záleží na typu exekuce. Při přednostní pohledávce vám kromě nezabavitelné částky zůstává už jenom jedna třetina ze zbytku výplaty (maximálně ale 8123 Kč). U nepřednostní exekuce vám zůstane z výplaty více peněz – dvě třetiny (maximálně ale 16 246 Kč).

Příklad výpočtu exekuce na výplatu ze zaměstnání

Pan Dvořák pracuje v zaměstnání a jeho průměrná čistá výplata je 27 650 Kč. Pan Dvořák má manželku a jedno dítě. Momentálně dluží peníze za neuhrazenou půjčku od banky a je u něj nařízena exekuce na plat:

  • Průměrná čistá výplata = 27650 Kč měsíčně
  • Nezabavitelná částka = 15 232 Kč (9138,75 Kč (za p. Dvořáka) + 3046,25 Kč (za manželku) + 3046,25 Kč (za dítě))
  • Typ exekuce = nepřednostní pohledávka
  • Celkové srážky na exekuci = 4 139 Kč
  • Výplata po exekuci = 23 511 Kč
  • Zbytek čisté výplaty po exekuci je o cca 700 Kč vyšší než v roce 2022

Postup výpočtu je takovým, že nejprve se od čisté mzdy odečte nezabavitelné minimum. Zbytek mzdy je 12 418 Kč. Vzhledem k tomu, že tato částka je nižší než 24 370 Kč, se rozdělí na třetiny. Protože je to nepřednostní pohledávka, tak dvě třetiny (8278 Kč) dostane p. Dvořáka a jedna třetina je srážka na exekuci. Exekutor tedy celkem dostane 4139 Kč.

Exekuce nejenom na výplatu

Možná si řeknete, že když vám exekutor zabaví půlku výplaty, tak už je pomalu lepší dát výpověď a brát jen podporu v nezaměstnanosti. Tím byste si ale nijak nepomohli. Exekutor může totiž zabavovat nejenom výplatu ze zaměstnání, ale i další příjmy. Třeba právě i podporu v nezaměstnanosti. Nebo třeba i nemocenské dávky, důchod, některé sociální dávky a další příjmy.

A když z vás nebude moci dostat peníze exekučními srážkami z platu, může vám nechat zablokovat účet v bance, nebo přikročit i k zajištění vašeho majetku (a jeho následnému prodeji v exekuční dražbě).

Další finanční nabídky