Kalkulačka – výpočet čisté mzdy (výplaty) 2020

Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky.

Chtěli byste si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda? Plánujete změnu zaměstnání a chcete vědět, o kolik si v novém zaměstnání polepšíte? Nebo se vám třeba narodilo dítě, a vás zajímá, jak se to projeví na vaší čisté výplatě? Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2020.

Do následující kalkulačky zadejte svoji hrubou mzdu, a současně zadejte, jestli uplatňujete nějaké daňové slevy nebo nějaké daňové zvýhodnění. Přehled jednotlivých daňových slev a zvýhodnění najdete v textu níže.

Výpočet čisté mzdy od 1. 1. 2020

Kalkulačka čistá mzda 2020
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Jak se počítá čistá výplata v roce 2020?

Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Tedy jak odměnu, kterou máte sjednanou ve smlouvě (smluvní, úkolová nebo hodinová mzda), tak i všechny příplatky za přesčas, víkendové směny, práci ve svátek. Spadá sem i náhrada mzdy třeba za dovolenou. Také různé bonusy a prémie.

Z hrubé mzdy se nejprve spočítá sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec platí sociální pojištění (důchodové pojištění) ve výši 9% z hrubé mzdy. A dále platí zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Kromě toho sociální a zdravotní pojištění platí i zaměstnavatel. Ten platí sociální pojištění (důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) ve výši 25% z vaší hrubé mzdy. A k tomu ještě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění ve výši 9% z hrubé mzdy.

Daně a superhrubá mzda

Další položkou, kterou vám „stát sebere“, jsou daně. Daň je 15% – ale pozor není to 15% z hrubé mzdy, ale 15% ze superhrubé mzdy. Superhrubá mzda je součet vaší hrubé mzdy + sociální pojištění zaplacené zaměstnavatelem + zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem. Superhrubá mzda tedy odpovídá 134% vaší hrubé mzdy (1,34 násobek).

Daňové slevy a zvýhodnění

Pokud máte u vašeho zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás mzdová účetní chce každý rok podepsat), pak si můžete uplatnit různé daňové slevy a zvýhodnění. To v praxi znamená, že neplatíte celou daň 15% (viz předchozí část), ale něco se vám z toho odečte. Nebo nebudete dokonce platit vůbec žádnou daň.

Základní daňová sleva je sleva na poplatníka. To je 24 840 Kč ročně, tedy 2070 Kč měsíčně. Kromě toho jsou zde i další daňové slevy (třeba za studenta, za držitele průkazu ZTP/P, za invalidního důchodce, apod.).

Daňové zvýhodnění na dítě a daňový bonus

Pokud máte nějaké děti, pak si za každé dítě můžete uplatnit daňové zvýhodnění (může ale uplatňovat jen jeden z rodičů). Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně, za druhé je to 1617 Kč měsíčně, za třetí a další dítě je to 2017 Kč měsíčně.

Pokud máte nízké daně, tak že po odečtení daňových slev a započítání daňového zvýhodnění vychází záporná částka, pak vám vzniká nárok na daňový bonus. To v praxi znamená, že lidé s nízkou/nižší výplatou mají ve výsledku vyšší čistou mzdu než hrubou (jinak to bývá spíše naopak, že čistá mzda je nižší než ta hrubá).

Další finanční nabídky:

Užitečné infomace
Jistá půjčka online
Online žádosti
Kde vzít peníze?