Kalkulačka – výpočet čisté mzdy (výplaty) 2021

<span>Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. </span> Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky.

Chtěli byste si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda? Plánujete změnu zaměstnání a chcete vědět, o kolik si v novém zaměstnání polepšíte? Nebo se vám třeba narodilo dítě, a vás zajímá, jak se to projeví na vaší čisté výplatě? Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2021.

Do následující kalkulačky zadejte svoji hrubou mzdu, a současně zadejte, jestli uplatňujete nějaké daňové slevy nebo nějaké daňové zvýhodnění. Přehled jednotlivých daňových slev a zvýhodnění najdete v textu níže.

Aktualizace 1. 1. 2021

Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí, již od 1.ledna 2021:

  • od 1. 1. 2021 dochází ke zrušení superhubé mzdy, nově se daň u výplaty bude počítat jen z hrubé mzdy
  • daň v roce 2021 bude 15% z hrubé mzdy (z částky nad 141 764 Kč to bude 23%)
  • od 1. 1. 2021 se zvyšuje základní daňová sleva na poplatníka o 3000 Kč (zvýšení se na 27 840 Kč za rok, tj. 2 320 Kč měsíčně)
  • od 1. 1. 2022 se sleva na poplatníka zvýší opět o 3000 Kč (zvýšení na 30 840 Kč za rok)
  • změny výpočtu čisté mzdy se projeví od února 2021 (poprvé u výplaty za leden, výplata v lednu, která je za prosinec 2020, se počítá podle starých pravidel)
  • změny se týkají i příjmu z DPP nebo DPČ

Výpočet v kalkulačce je aktualizován podle podle podmínek platných od 1. 1. 2021.

Výpočet čisté mzdy od 1. 1. 2021

Kalkulačka čistá mzda 2021
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Výpočet

Jak se počítá čistá výplata v roce 2021?

Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Tedy jak odměnu, kterou máte sjednanou ve smlouvě (smluvní, úkolová nebo hodinová mzda), tak i všechny příplatky za přesčas, víkendové směny, práci ve svátek. Spadá sem i náhrada mzdy třeba za dovolenou. Také různé bonusy a prémie.

Z hrubé mzdy se nejprve spočítá sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec platí sociální pojištění (důchodové pojištění) ve výši 9% z hrubé mzdy. A dále platí zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Kromě toho sociální a zdravotní pojištění platí i zaměstnavatel. Ten platí sociální pojištění (důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) ve výši 24,8% z vaší hrubé mzdy. A k tomu ještě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění ve výši 9% z hrubé mzdy.

Daně a superhrubá mzda – zrušení super hrubé mzdy v roce 2021

V roce 2020 se daň z výplaty vypočítala, jako 15% ze superhrubé mzdy (součet hrubé mzdy zaměstnance + sociální pojištění zaplacené zaměstnavatelem + zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem). Reálně tak daň u výplaty byla cca 20,1%.

V roce 2021 by měla být super hrubá mzda zrušena. 19. 11. 2020 schválil parlament zrušení superhrubé mzdy. V roce 2021 by se daň z výplaty počítala jen z hrubé mzdy. Daň u hrubé mzdy do 140 000 Kč měsíčně, bude 15% z hrubé mzdy. Z částky nad 141 764 Kč měsíčně bude daň 23%.

Daňové slevy a zvýhodnění 2021

Pokud máte u vašeho zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás mzdová účetní chce každý rok podepsat), pak si můžete uplatnit různé daňové slevy a zvýhodnění. To v praxi znamená, že neplatíte celou daň 15% (viz předchozí část), ale něco se vám z toho odečte. Nebo nebudete dokonce platit vůbec žádnou daň.

Základní daňová sleva je sleva na poplatníka. Ta by se měla v roce 2021 zvýšit na 27 840 Kč (2320 Kč měsíčně). Kromě toho jsou zde i další daňové slevy (třeba za studenta, za držitele průkazu ZTP/P, za invalidního důchodce, apod.).

Daňové zvýhodnění na dítě a daňový bonus 2021

Pokud máte nějaké děti, pak si za každé dítě můžete uplatnit daňové zvýhodnění (může ale uplatňovat jen jeden z rodičů). Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně, za druhé je to 1617 Kč měsíčně, za třetí a další dítě je to 2017 Kč měsíčně.

Pokud máte nízké daně, tak že po odečtení daňových slev a započítání daňového zvýhodnění vychází záporná částka, pak vám vzniká nárok na daňový bonus. To v praxi znamená, že lidé s nízkou/nižší výplatou mají ve výsledku vyšší čistou mzdu než hrubou (jinak to bývá spíše naopak, že čistá mzda je nižší než ta hrubá).

Další finanční nabídky:

Užitečné infomace
Jistá půjčka online
Online žádosti
Kde vzít peníze?