Kalkulačka – výpočet čisté mzdy (výplaty) 2024

<span>Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. </span> Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky.

Chtěli byste si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda? Plánujete změnu zaměstnání a chcete vědět, o kolik si v novém zaměstnání polepšíte? Nebo se vám třeba narodilo dítě, a vás zajímá, jak se to projeví na vaší čisté výplatě? Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2024.

Do následující kalkulačky zadejte svoji hrubou mzdu, a současně zadejte, jestli uplatňujete nějaké daňové slevy nebo nějaké daňové zvýhodnění. Přehled jednotlivých daňových slev a zvýhodnění najdete v textu níže.

Daňová reforma a úsporná opatření 2024  – snížení čisté mzdy pro zaměstnance

Během roku 2023, představila vláda velký balík změn (měnit se bude přes 50 různých zákonů). Jedná se o větší důchodovou reformu, o daňovou reformu a různá úsporná opatření.

Vládou navržené změny, budou mít negativní dopad i na zaměstnance a jejich výplatu ze zaměstnání:

  • Od roku 2024, se bude z výplaty strhávat i nemocenské pojištění. Jedná se o 0,6% z hrubé mzdy (tj. 240 Kč u hrubé mzdy 40 000 Kč).
  • Od roku 2024, se snižuje limit, od kterého se platí zvýšená daň z výplaty (23%). Nyní je to od čtyřnásobku průměrné mzdy, nově to bude už od trojnásobku (tj. nad 131 901 Kč se strhává daň 23%
  • Budou se rušit některé daňové slevy (školkovné, sleva na studenta) nebo zpřísňovat podmínky (daňová sleva na manželku – nárok bude jen pokud manžel/manželka pečuje o dítě do 3 roků)
  • Budou se omezovat benefity pro zaměstnance (příspěvky na vzdělání, sport, nebo kulturu) nebo i nadlimitní stravenky

Změn, které plánuje vláda, je poměrně hodně. Chystá se zpřísnění podmínek pro práci na dohodu DPP a DPČ, zdražení dálničních známek, zvýšení daně z nemovitostí, změny u DPH. Samostatnou kapitolou, jsou pak změny u důchodů.

Výpočet čisté mzdy od 1. 1. 2024

Kalkulačka čistá mzda 2024
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Druh služebního auta
Výpočet

Jak se počítá čistá výplata v roce 2024?

Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Tedy jak odměnu, kterou máte sjednanou ve smlouvě (smluvní, úkolová nebo hodinová mzda), tak i všechny příplatky za přesčas, víkendové směny, práci ve svátek. Spadá sem i náhrada mzdy třeba za dovolenou. Také různé bonusy a prémie.

Z hrubé mzdy se nejprve spočítá sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec platí sociální pojištění (důchodové pojištění) ve výši 9% z hrubé mzdy. A dále platí zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Kromě toho sociální a zdravotní pojištění platí i zaměstnavatel. Ten platí sociální pojištění (důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) ve výši 24,8% z vaší hrubé mzdy. A k tomu ještě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění ve výši 9% z hrubé mzdy.

Od roku 2024, se kromě důchodového pojištění (9%) a zdravotního pojištění (4,5%), bude platit i nemocenské pojištění (0,6%). Vláda plánuje, že díky nemocenskému pojištění, získá od zaměstnanců cca 11,4 miliardy korun.

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2024

Od začátku roku 2024, se bude zvyšovat i minimální mzda. Ministerstvo práce a sociálních věcí, připravilo dvě varianty, kolik by mohla být minimální mzda v roce 2024:

  • varianta 1 = zvýšení minimální mzdy na 18 900 Kč (zvýšení o 1600 Kč)
  • varianta 2 = zvýšení minimální mzdy na 19 400 Kč (zvýšení o 2400 Kč)

Důvodem, pro výraznější zvýšení minimální výplaty, je mimo jiné i nařízení Evropské unie, které požaduje, aby byla minimální mzda ve všech zemích EU, na úrovni 45 – 50% průměrné mzdy. V ČR je to aktuálně cca 40%. Po zvýšení od 1. 1. 2024, by to mohlo být cca 41 – 42% průměru. Cílem je, aby do roku 2028, stoupla minimální mzda na zmíněných 45 – 50%.

Společně s minimální mzdou, se na začátku ledna 2024, zvýší o minimální zaručená mzda. Všechny profese, jsou rozděleny do 8 skupin, a pro každou je stanovena minimální mzda. Zaručená mzda, by se ale v roce 2024, měla zvyšovat zřejmě jenom u první, druhé a osmé skupiny. Do budoucna se plánuje, že se zaručená mzda úplně zruší, nebo budou stanoveny jenom 4 stupně zrušené mzdy – pouze pro nízkopříjmové skupiny zaměstnanců.

Daňové slevy a zvýhodnění 2024

Pokud máte u vašeho zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás mzdová účetní chce každý rok podepsat), pak si můžete uplatnit různé daňové slevy a zvýhodnění. To v praxi znamená, že neplatíte celou daň 15% (viz předchozí část), ale něco se vám z toho odečte. Nebo nebudete dokonce platit vůbec žádnou daň.

Základní daňová sleva je sleva na poplatníka. Ta se zvyšovala během „covidových“ roků a aktuálně je to 30 840 Kč (2570 Kč měsíčně). Kromě toho jsou zde i další daňové slevy (třeba za studenta, za držitele průkazu ZTP/P, za invalidního důchodce, apod.).

Daňové zvýhodnění na dítě a daňový bonus 2024

Pokud máte nějaké děti, pak si za každé dítě můžete uplatnit daňové zvýhodnění (může ale uplatňovat jen jeden z rodičů). Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně, za druhé je to 1860 Kč měsíčně, za třetí a další dítě je to 2320 Kč měsíčně.

Pokud máte nízké daně, tak že po odečtení daňových slev a započítání daňového zvýhodnění vychází záporná částka, pak vám vzniká nárok na daňový bonus. To v praxi znamená, že lidé s nízkou/nižší výplatou mají ve výsledku vyšší čistou mzdu než hrubou (jinak to bývá spíše naopak, že čistá mzda je nižší než ta hrubá).

Další finanční nabídky:

Užitečné infomace
Jistá půjčka online
Online žádosti
Kde vzít peníze?