Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky.
Chtěli byste si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda? Plánujete změnu zaměstnání a chcete vědět, o kolik si v novém zaměstnání polepšíte? Nebo se vám třeba narodilo dítě, a vás zajímá, jak se to projeví na vaší čisté výplatě? Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2022.
Do následující kalkulačky zadejte svoji hrubou mzdu, a současně zadejte, jestli uplatňujete nějaké daňové slevy nebo nějaké daňové zvýhodnění. Přehled jednotlivých daňových slev a zvýhodnění najdete v textu níže.
Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Tedy jak odměnu, kterou máte sjednanou ve smlouvě (smluvní, úkolová nebo hodinová mzda), tak i všechny příplatky za přesčas, víkendové směny, práci ve svátek. Spadá sem i náhrada mzdy třeba za dovolenou. Také různé bonusy a prémie.
Z hrubé mzdy se nejprve spočítá sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec platí sociální pojištění (důchodové pojištění) ve výši 9% z hrubé mzdy. A dále platí zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Kromě toho sociální a zdravotní pojištění platí i zaměstnavatel. Ten platí sociální pojištění (důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) ve výši 24,8% z vaší hrubé mzdy. A k tomu ještě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění ve výši 9% z hrubé mzdy.
Od začátku roku 2022 (od 1. 1. 2022) se zvyšuje minimální mzda o 1000 Kč. Minimální mzda, která byla v roce 2021 ve výši 15 200 Kč, se od začátku ledna 2022, zvýší na 16 200 Kč. Společně s minimální mzdou, se na začátku ledna 2022, zvýší o minimální zaručená mzda. Všechny profese, jsou rozděleny do 8 skupin, a pro každou je stanovena minimální mzda. Ta se pohybuje od 16 200 Kč do 32 400 Kč.
V roce 2022, by se také měly zvýšit platy některých státních zaměstnanců (zdravotnictví, školství, atd.). Původně bylo navrženo plošné zvýšení platů u všech státních zaměstnanců. Platy se měly zvýšit minimálně o 1000 Kč všem. Toto plošné zvýšení, ale nakonec bylo zrušeno novou vládou.
Pokud máte u vašeho zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás mzdová účetní chce každý rok podepsat), pak si můžete uplatnit různé daňové slevy a zvýhodnění. To v praxi znamená, že neplatíte celou daň 15% (viz předchozí část), ale něco se vám z toho odečte. Nebo nebudete dokonce platit vůbec žádnou daň.
Základní daňová sleva je sleva na poplatníka. Ta by se měla v roce 2022 zvýšit o 3000 Kč na 30 840 Kč (2570 Kč měsíčně). Kromě toho jsou zde i další daňové slevy (třeba za studenta, za držitele průkazu ZTP/P, za invalidního důchodce, apod.).
Pokud máte nějaké děti, pak si za každé dítě můžete uplatnit daňové zvýhodnění (může ale uplatňovat jen jeden z rodičů). Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně, za druhé je to 1860 Kč měsíčně, za třetí a další dítě je to 2320 Kč měsíčně.
Pokud máte nízké daně, tak že po odečtení daňových slev a započítání daňového zvýhodnění vychází záporná částka, pak vám vzniká nárok na daňový bonus. To v praxi znamená, že lidé s nízkou/nižší výplatou mají ve výsledku vyšší čistou mzdu než hrubou (jinak to bývá spíše naopak, že čistá mzda je nižší než ta hrubá).