Kalkulačka – výpočet čisté mzdy (výplaty) 2023

<span>Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. </span> Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky.

Chtěli byste si spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda? Plánujete změnu zaměstnání a chcete vědět, o kolik si v novém zaměstnání polepšíte? Nebo se vám třeba narodilo dítě, a vás zajímá, jak se to projeví na vaší čisté výplatě? Na této stránce najdete aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2023.

Do následující kalkulačky zadejte svoji hrubou mzdu, a současně zadejte, jestli uplatňujete nějaké daňové slevy nebo nějaké daňové zvýhodnění. Přehled jednotlivých daňových slev a zvýhodnění najdete v textu níže.

Daňová reforma a úsporná opatření 2023  – snížení čisté mzdy pro zaměstnance

Během roku 2023, představila vláda velký balík změn (měnit se bude přes 50 různých zákonů). Jedná se o větší důchodovou reformu, o daňovou reformu a různá úsporná opatření.

Vládou navržené změny, budou mít negativní dopad i na zaměstnance a jejich výplatu ze zaměstnání:

  • Od roku 2024, by se mělo z výplaty strhávat i nemocenské pojištění. Jednalo by se o 0,6% z hrubé mzdy (tj. 240 Kč u hrubé mzdy 40 000 Kč).
  • Od roku 2024, by se mohl snížit limit, od kterého se platí zvýšená daň z výplaty (23%). Nyní je to od čtyřnásobku průměrné mzdy, nově to bude už od trojnásobku.
  • Vláda také plánuje rušit některé daňové slevy (školkovné) nebo zpřísňovat podmínky (daňová sleva na manželku).

Změn, které plánuje vláda, je poměrně hodně. Chystá se zpřísnění podmínek pro práci na dohodu DPP a DPČ, zdražení dálničních známek, zvýšení daně z nemovitostí, změny u DPH. Samostatnou kapitolou, jsou pak změny u důchodů.

Výpočet čisté mzdy od 1. 1. 2023

Kalkulačka čistá mzda 2023
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Výpočet

Jak se počítá čistá výplata v roce 2023?

Pro výpočet čisté mzdy je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta zahrnuje všechny nárokové i nenárokové složky. Tedy jak odměnu, kterou máte sjednanou ve smlouvě (smluvní, úkolová nebo hodinová mzda), tak i všechny příplatky za přesčas, víkendové směny, práci ve svátek. Spadá sem i náhrada mzdy třeba za dovolenou. Také různé bonusy a prémie.

Z hrubé mzdy se nejprve spočítá sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec platí sociální pojištění (důchodové pojištění) ve výši 9% z hrubé mzdy. A dále platí zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Kromě toho sociální a zdravotní pojištění platí i zaměstnavatel. Ten platí sociální pojištění (důchodové, nemocenské a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti) ve výši 24,8% z vaší hrubé mzdy. A k tomu ještě zaměstnavatel platí zdravotní pojištění ve výši 9% z hrubé mzdy.

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2023

Od začátku roku 2023 (od 1. 1. 2023) se zvyšuje minimální mzda o 1100 Kč. Minimální mzda, která byla v minulém roce ve výši 16 200 Kč, se od začátku ledna 2023, zvýší na 17 300 Kč. Společně s minimální mzdou, se na začátku ledna 2023, zvýší o minimální zaručená mzda. Všechny profese, jsou rozděleny do 8 skupin, a pro každou je stanovena minimální mzda.

V roce 2023, je to ale se zvýšením zaručené mzdy jen takové „nijaké“. Obvykle se totiž společně se zvýšením minimální mzdy, zvyšovala zaručená mzda pro všechny skupiny. V roce 2023, se zaručená mzda zvyšuje jen pro první skupinu (17 300 Kč) a pro osmou skupinu (34 600 Kč). U ostatních skupin (2 až 7 se zaručená mzda nemění).

Daňové slevy a zvýhodnění 2023

Pokud máte u vašeho zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás mzdová účetní chce každý rok podepsat), pak si můžete uplatnit různé daňové slevy a zvýhodnění. To v praxi znamená, že neplatíte celou daň 15% (viz předchozí část), ale něco se vám z toho odečte. Nebo nebudete dokonce platit vůbec žádnou daň.

Základní daňová sleva je sleva na poplatníka. Ta se zvyšovala během posledních 2 roků a aktuálně je to 30 840 Kč (2570 Kč měsíčně). Kromě toho jsou zde i další daňové slevy (třeba za studenta, za držitele průkazu ZTP/P, za invalidního důchodce, apod.).

Daňové zvýhodnění na dítě a daňový bonus 2023

Pokud máte nějaké děti, pak si za každé dítě můžete uplatnit daňové zvýhodnění (může ale uplatňovat jen jeden z rodičů). Za první dítě je to 1267 Kč měsíčně, za druhé je to 1860 Kč měsíčně, za třetí a další dítě je to 2320 Kč měsíčně.

Pokud máte nízké daně, tak že po odečtení daňových slev a započítání daňového zvýhodnění vychází záporná částka, pak vám vzniká nárok na daňový bonus. To v praxi znamená, že lidé s nízkou/nižší výplatou mají ve výsledku vyšší čistou mzdu než hrubou (jinak to bývá spíše naopak, že čistá mzda je nižší než ta hrubá).

Další finanční nabídky:

Užitečné infomace
Jistá půjčka online
Online žádosti
Kde vzít peníze?