Především pro půjčky od banky platí, že žadatelé jsou zde velmi pečlivě prověřováni
Pokud potřebujete půjčit peníze, máte na výběr z několika různých možností. Může to být půjčka od banky, nebo nějaká nebankovní půjčka. V případě, že peníze potřebujete na konkrétní účel – nákup nějakého zboží, auta nebo třeba bytu, pak jsou zde ještě specializované úvěry typu hypotéka, nákup na splátky nebo třeba leasing na auto.
V případě, že jste někdy v minulosti měli nějaké problémy se splácením jiného finančního závazku – neuhrazené splátky za jinou půjčku, nezaplacené složenky za telefon, internet, kabelovou televizi nebo jiné služby, pak to můžete mít se sháněním půjčky složitější.
V současné době využívají finanční instituce několik různých registrů, ve kterých jsou evidovány informace o jednotlivých klientech. V některých registrech to jsou pouze negativní informace (tedy to, že jste něco zaplatili pozdě nebo vůbec). V jiných registrech to jsou pak i pozitivní informace (tedy to, že jste včas a řádně hradili).
Především pro půjčky od banky pak platí, že žadatelé jsou zde velmi pečlivě prověřováni. To ostatně bankám nařizují i příslušné zákony nebo nařízení České národní banky.
Takže pokud máte nějaký negativní záznam v registru, tak je velmi pravděpodobné, že nebudete mít šanci sjednat si nějaký další úvěr, půjčku nebo třeba kreditní kartu.
Trochu „lepší“ situace pro někoho, kdo má záznam v registru, může být u některé nebankovní společnosti. Ty často tak striktně netrvají na kontrolování registrů. Resp., do některých registrů nemají nebankovní společnosti ani přístup (typicky třeba bankovní registr klientských informací, kam mají právo nahlížet pouze banky).
U nebankovních půjček bývá také časté, že sice nahlížejí do některého z registrů, ale pokud zde nejsou nějaké významně negativní informace, tak se k nim nepřihlíží.
To, na čem trvají snad všechny finanční společnosti, je to, aby žadatel o peníze nebyl v insolvenci nebo aby proti němu nebylo vedeno exekuční řízení (exekuční srážky ze mzdy, exekuce na majetek nebo zablokovaný účet v bance).
Tyto informace si příslušná finanční společnost může velmi snadno sama zkontrolovat – všechny aktuální exekuce v ČR jsou totiž evidovány v Centrální evidenci exekucí.
Nedávno se také změnil zákon, který reguluje i nebankovní půjčky. Úvěrové společnosti tak mají nově ze zákona povinnost prověřovat žadatelovu schopnost splácet. Zákon sice neříká, že by společnost měla provádět kontrolu v nějakém konkrétním registru, ale pokud není vyvinuto dostatečné úsilí k ověření žadatelovi schopnosti splácet, může pak být smlouva o půjčce neplatná, resp. žadatel pak nemusí platit dohodnuté úroky. Takže v současné době si i nebankovní společnosti podstatně více kontrolují všechny zájemce o poskytnutí půjčky.