Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka placená na základě nemocenské pojištění zaměstnanců nebo OSVČ. Na PPM máte nárok zpravidla během mateřské dovolené. Délka mateřské je 28 týdnů (196 dní) na jedno dítě nebo 37 týdnů (259 dní) na dvojčata. PPM je 70% z průměrné hrubé mzdy (redukovaného vyměřovacího základu).
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), je dávka nemocenského pojištění. Na tuto dávku mají nárok zpravidla těhotné ženy před porodem a po porodu. Po narození dítěte může mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok i muž (otec dítěte).
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, mají především zaměstnanci. Nárok mohou mít i živnostníci (OSVČ, pokud si platí nemocenské pojištění).
V této kalkulačce, pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství si můžete spočítat, kolik bude vaše mateřská v roce 2024. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro mateřskou, kdo na ni má nárok a jak se provádí výpočet PPM.
V roce 2023, vláda navrhla zvýšení rodičovské. Podle aktuálních informací, by se měl rodičovský příspěvek zvýšit o 50 000 Kč (resp. o 75 000 Kč u dvojčat). Zvýšení bude platit až 1. 1. 2024 a bude se týkat jenom dětí, narozených v roce 2024.
O možném zvýšení rodičovského příspěvku, se mluvilo již delší dobu. Vysoká inflace (v posledních 2 letech), poměrně značně snížila reálnou hodnotu rodičovské.
Od začátku roku 2024 se bude rodičovský příspěvek zvýšit na 350 000 Kč (u dvojčat by to mělo být 525 000 Kč).
Společně se zvýšením rodičovské dojde i ke zkrácení maximální doby, po kterou je vyplácen. Doposud bylo možné čerpat rodičovský příspěvek až do 4 roků dítěte. Podle nových podmínek, to bude jen do 3 roků dítěte.
Mateřská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, na kterou má nárok zaměstnanec. Ženy mají na mateřskou dovolenou nárok od 6 – 8 týdne před porodem. Mohou být na mateřské dovolené 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvojčata nebo více dětí).
Na mateřskou dovolenou je nárok „automaticky“. Není o ni potřeba žádat (zaměstnavatel nemá možnost vám zakázat mateřskou dovolenou). Žena musí pouze zaměstnavateli oznámit termín zahájení mateřské dovolené.
Něco trochu jiného je peněžitá pomoc v mateřství. To je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. I nárok na PPM vzniká 6 – 8 týdnů před porodem (platí pro ženy, muž má nárok až od 7 týdne po porodu).
Na PPM mají nárok i OSVČ (živnostníci, pokud si platí nemocenské pojištění). Anebo i nezaměstnaní (pokud vznikne nárok na PPM ještě během ochranné doby, až 180 dní od skončení zaměstnání, resp. 7 dní od skončení zaměstnání u muže).
Doba, po kterou je vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, je identická, jako délka mateřské dovolené. Tedy 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata.
Abyste měli nárok na PPM, musí být splněno několik podmínek. Tou hlavní je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední 2 roky:
Pro OSVČ platí další podmínka – musí mít minimálně 180 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední rok:
Další důležitou podmínku pro nárok na PPM, je to, že v době zahájení mateřské, musíte být zaměstnaní (nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění), nebo být v ochranné době:
Výpočet PPM není nijak složitý. Velmi zjednodušeně se dá říci, že mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) je 70% z průměrné hrubé mzdy (platí pro hrubou mzdu do cca 44 700 Kč měsíčně).
Pokud máte vyšší hrubou mzdu, pak se z ní pro výpočet mateřské, započítá jen část (redukční hranice). Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí za každý kalendářní den.
Vzhledem k tomu, že při vyšší mzdě, se pro výpočet PPM započítá jen část mzdy, tak z toho vyplývá i maximální částka, kterou během mateřské dovolené můžete dostat. Pro rok 2024 platí tato maximální PPM:
Žádná minimální mateřská není stanovena. Pokud byste v zaměstnání pracovali jen na částečný úvazek a vaše průměrná hrubá mzda by byla jen 5 000 Kč (třeba při práci na DPČ), pak by se mateřská vypočítala jen z této částky. A dostávali byste cca 3480 Kč na jeden měsíc.