Od 1. 1. 2024 se zvýšily cestovní náhrady a diety při služební cestě. Zaměstnanec, který pojede na pracovní cestu vlastním autem, má nárok na proplacení benzínu (nebo nafty či elektřiny), a také na náhradu za každý ujetý kilometr. Kromě toho může být nárok i na stravné a další náhrady.
Od začátku roku 2024, platí nové vyhlášky, které určují, kolik jsou diety (stravné), při pracovní cestě v ČR nebo do zahraničí.
A změnily se i cestovní náhrady, pokud pojedete na služební cestu vlastním autem. Zvýšila se jak sazba základní náhrady za 1 ujetý kilometr, nebo jsou i nové ceny benzínu, nafty a elektřiny.
Pokud firma (nebo úřad), vyšle svého zaměstnance na pracovní cestu, tak mu musí poskytnout různé náhrady:
Diety při služební cestě:
Cestovní náhrady:
Další náhrady
Na cestovní náhrady, za použití vlastního auta na pracovní cestě, je nárok pouze v případě, že vás zaměstnavatel požádal o použití vlastního vozidla (nebo že s tím předem souhlasil).
Pokud by vám šéf řekl, že máte jet autobusem nebo vlakem, a vy použili vlastní auto, tak vám firma nic neproplatí.
Další užitečné informace:
Od 1. 1. 2024 platí nová vyhláška, která určuje náhradu za 1 ujetý kilometr během služební cesty:
Náklady na benzín, naftu nebo elektřinu, mohou být proplaceny podle účtenky. A nemusí to ani být účtenka z tankování během služební cesty. Akceptovatelná je i skutečně zaplacená cena krátce před/po – musí být jasná souvislost mezi účtenkou a pracovní cestou.
Spotřeba auta (nebo jiného vozidla) se vypočítá na základě průměrné spotřeby, a celkového počtu ujetých kilometrů.
Pokud technický průkaz tento údaj neobsahuje, tak se dá vycházet z údajů pro jiné vozidlo shodného typu. Pro výpočet se používá údaj o kombinované spotřebě (nebo aritmetický průměr).
Pokud není možné doložit skutečně zaplacené ceny za pohonné hmoty, tak se použijí paušální částky, které jsou pro rok 2024 stanoveny takto:
Na první pohled vypadá pracovní a služební cesta, jako synonymum. Rozdíl je především v tom, že na pracovní cestu může jet zaměstnanec v pracovním poměru. A na služební cesty jezdí státní zaměstnanci ve služebním poměru.
Rozdíl může hrát roli například u stravného. Pro diety u státních zaměstnanců je stanovena jak minimální, tak i maximální částka. Pro soukromou sféru, je stanoveno pouze minimální stravné.
Rozdíly mezi pracovním a služebním poměrem, jsou ale pochopitelně podstatně větší. To už však ale není tématem tohoto příspěvku.