Povinné ručení: Kdy volat policii k dopravní nehodě?
Dopravní nehody se stávají. Stačí malinká nepozornost, a neštěstí je na světě. Nebo můžete udělat úplně vše správně, a stejně se stanete nedobrovolným účastníkem dopravní nehody.
Při nehodně, není nutné vždy volat policii. Někdy je to povinné ze zákona a někdy je to lepší s ohledem na celou situaci. Jindy stačí, když sepíšete s ostatním účastníky dopravní nehody protokol a vše si vyfotíte.
Kdy se musí volat policajti k dopravní nehodě?
Situací, kdy je nezbytně nutné zavolat na policii a nahlásit dopravní nehodu je hned několik:
- Dopravní nehoda kde je nějaké (i drobné) zranění
- Srážka se zvěří nebo se zvířetem
- Odhadovaná škoda je vyšší než 100 000 Kč
- Není možné se domluvit, kdo je viníkem nehody
- Došlo k poškození okolního majetku
- Není možné zajistit plynulost dopravy
- Podezření na alkohol/drogy druhého řidiče
Kdy určitě volat na policii – při zranění
Pokud při nehodě dojde k nějakému zranění, tak je nezbytně nutné zavolat na policii. Ale až poté, co případně nejprve zavoláte záchranku.
Přivolat policii je důležité, zvláště pokud bude zraněná nějaká jiná osoba (náhodný chodec, nebo druhý řidič, či jiná osoba). A neměli byste podceňovat ani své vlastní zranění.
Je celkem jedno, jestli tím zraněním bude jenom odřené čelo, nebo jestli je to něco vážnějšího. Nikdy nemůžete předem odhadnout, jestli dotyčný neutrpěl i nějaké vážnější vnitřní zranění, nebo otřes mozku.
Při poškození okolního majetku volejte policii
Obecně platí, že pokud je při nehodě škoda do 100 tisíc korun, tak není nutné volat policii. Při cenách náhradních dílů, už ale dnes stačí jen trochu pomačkané plechy, nebo rozbité světlo, a škoda může být i vyšší.
Tento limit (100 tisíc korun), také neplatí pro škodu na okolním majetku. Pokud se autem trefíte do lampy veřejného osvětlení, nebo pokud to odnesou svodidla, tak je nutné nehodu hlásit na policii.
Srážku se zvířetem je nutné vždy nahlásit
Když vám do cesty skočí divočák nebo jelen, tak to pro něj obvykle nedopadne moc dobře. Ale obvykle to nedopadne dobře ani pro vaše auto.
Srážku se zvěří, je nutné vždy hlásit na policii. I když to nebyl úplný „masakr“ a zvíře odešlo po svých. I tak byste správně měli zavolat na policii, kde vám řeknou co a jak.
Zvláště si dejte pozor, pokud to nebude srážka se zvěří, ale se zvířetem. Srážku se zvěří (divoká zvířata, která žijí v lese), vám může zaplatit pojišťovna z havarijní pojistky.
Srážku se zvířetem (hospodářské nebo domácí zvíře), vám ale pojišťovna dost často nezaplatí a bude nutné dohledat majitele, který nese zodpovědnost za škody. A k tomu se hodí policie.
Nejvýhodnější povinné ručení a havarijní pojištění 2024
Pokud by vás zajímalo, jaké je aktuálně nejvýhodnější povinné ručení na auto, motorku nebo koloběžku, tak se můžete podívat na aktuální srovnání:
Od dubna 2024, se změnil zákon o povinném ručení. Nově musí mít pojištění i některá vozidla, která ho dříve mít nemusely. Zvýšily se limity, a změnila se celá řada dalších věcí.
Povinné ručení – jak nahlásit pojistnou událost?
Je-li škoda do 100 tisíc korun, a s druhým účastníkem nehody se domluvíte na tom, kdo za to může, tak není nutné volat policii. Je ale nutné vyplnit protokol o nehodě – nahlásit pojistnou událost.
Dnes už není povinné, abyste u sebe vozili zelenou kartu. Pokud si nemůžete vzpomenout, kde máte sjednané povinné ručení, tak se to dá najít online na webu ČKP (Česká kancelář pojistitelů). Stačí zadat registrační značku a zobrazí se vám pojišťovna.
Protokol o nehodě a fotky
Pojišťovna po vás bude chtít vyplněný protokol o nehodě a fotky z „místa činu“. Vše si tedy důkladně vyfoťte, z více různých úhlů, z blízka a případně i z větší vzdálenosti.
Nehoda se primárně řeší u pojišťovny toho, kdo nehodu způsobil. Na tuto pojišťovnu se obrací všichni účastnici dopravní nehody.
Pozor na to, že pokud je škoda nad 100 000 Kč, tak pojišťovna vyžaduje i protokol od policie (resp. uvedený limit se může lišit podle konkrétní pojišťovny, někdy to může být až od 200 000 Kč).
Neexistuje žádná zákonem stanovená lhůta, do kdy je nutné nahlásit nehodu pojišťovně. Je ale lepší to příliš neodkládat. Čím dříve, tím lépe.
Co když viník nehody nemá povinné ručení?
V případě, že viník dopravní nehody nemá povinné ručení, tak byste vždy měli zavolat policii. Rozhodně se nenechte ukecat, že vám to ten druhý zaplatí. To je nevymahatelné.
Pokud viník nemá povinné ručení, tak se škoda nahlásíte ČKP, která vám to zaplatí z garančního fondu, a pak si to bude sama vymáhat po viníkovi nehody bez pojistky.
Na co si dát pozor při dopravní nehodě?
Platí několik důležitých zásad, na které je nutné nezapomínat, i když jste zrovna v šoku.
Při nehodě, byste se nejprve měli postarat o vlastní bezpečí. Dále je nutné opustit vozidlo a zavolat záchranku nebo policii (tam kde je to nutné/potřebné).
Nabourané auto je nutné označit (výstražný trojúhelník) a do příjezdu policie nebo záchranky se zdržovat na bezpečném místě mimo vozovku.
Platí to pro všechny účastníky dopravní nehody, nenechávejte nikoho sedět v autě. Lepší lehké nachlazení při čekání venku, než nějaká další nehoda. Případů, kdy do nabouraného auta, vrazilo nějaké další auto, je poměrně hodně. Je to riziko.
Při nehodě nemanipulujte s vozidly. Zvláště pokud jste volali policii, nebo dokud si vše nenafotíte pro svoji pojišťovnu.
Při dopravní nehodě, máte případně právo odmítnout vypovídat o tom, co se stalo. Můžete být rozrušení, v šoku, a policie to musí respektovat. O nehodě můžete vypovídat až později.
Pokud se bude sepisovat protokol, tak si ho pořádně přečtěte. Jestli-že něčemu nerozumíte, tak se ptejte. A nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte.
Jak rychle sehnat peníze, Kalkulačka dovolená 2024, Kdo má nárok na bezplatnou dálniční známku?, Kdy se musí volat policajti k dopravní nehodě?, Kolik bude stát plyn od ledna 2024?, Kolik stojí dálniční známka na rok 2024, Peníze na cokoliv bez ručitele, Peníze na ruku ještě dnes, Peníze v hotovosti na ruku i o víkendu, Povinné ručení – jak nahlásit pojistnou událost?, Zdražení dálniční známky 2024